4 savjeta kako pravilno čuvati parfem

4 savjeta kako pravilno čuvati parfem>

Kupili ste parfem s ugodnim mirisom koji savršeno odražava vašu osobnost? U tom slučaju ne zaboravite na njegovo pravilno čuvanje. Ako ne znate kako to učiniti, inspirirajte se našim člankom. Pripremili smo za vas četiri provjerena savjeta o tome kako čuvati parfem i na što pritom obratiti pažnju.

Savjet br. 1: Ključno je pravilno mjesto

Mjesto gdje držite parfem ima veliki utjecaj na njegovu kvalitetu. Ako želite izbjeći njegovo propadanje, obratite pažnju na sljedeće:

Idealno je suho i tamno mjesto

Najveći neprijatelji parfema su vlaga, jako sunčevo svjetlo i voda, koji uzrokuju kemijske reakcije. One mogu narušiti strukturu mirisa i dovesti do toga da brzo ishlapi.

Nakon kupnje, pronađite parfemu mjesto u dijelu doma gdje su tama i suhoća. Primjerice, spavaća soba ili ormar su odličan izbor.

Parfem ostavite u originalnom pakiranju

S parfemom nakon kupnje nepotrebno ne manipulirajte. Ako nije nužno, ne pretakajte ga u drugu bočicu. Umjesto toga, ostavite ga u originalnom flakonu i kutiji, koja će ga zaštititi od sunčevih zraka i drugih vanjskih utjecaja.

tiziana-terenzi-kirke

izvor: Koku.hr

Parfem stavite na donju policu

Jednostavno pravilo čuvanja parfema koje mnogi često zaboravljaju. Ako bočicu stavite na gornju policu, postoji rizik da padne i ošteti se. Osim toga, miris se može proliti po tepihu, odjeći ili podu, ostavljajući mrlje koje će biti teško ukloniti.

Čuvanje parfema na donjoj polici pomoći će vam da izbjegnete mnoge nepotrebne rizike, a istovremeno će osigurati da vam uvijek bude pri ruci.

Savjet stručnjaka

Najgore mjesto za čuvanje parfema je kupaonica, gdje je razina vlage često visoka i gdje temperatura znatno varira, što može negativno utjecati na kvalitetu mirisa.

Savjet br. 2: Izbjegavajte nepravilno rukovanje parfemom

Neki vjeruju da mućkanje parfema pomaže u pojačavanju mirisa. To, međutim, nije istina. Takvo rukovanje proizvodom dovodi do stvaranja mjehurića, koji uzrokuju oksidaciju i niz drugih problema, poput razgradnje kemijskih veza i promjene mirisa.

Za putovanja odaberite manje pakiranje

S obzirom na to da već znate da mućkanje parfema može uzrokovati probleme, možda se pitate što učiniti tijekom putovanja. Ako želite ponijeti svoj omiljeni miris na odmor, kupite manje pakiranje ili dio parfema pretočite u punjivi raspršivač.

Otvorite parfem tek kada ga planirate koristiti

Bočicu držite zatvorenu sve dok ne budete spremni koristiti parfem. Ako ga otvorite samo da biste ga isprobali, počet će oksidirati. Nakon što započne proces oksidacije, imate otprilike dvije godine da ga potrošite. U nekim slučajevima, primjerice kod vrlo blagih mirisa, ovo razdoblje može biti i kraće.

bottega-veneta-illusione

izvor: Koku.hr

Savjet br. 3: Redovito provjeravajte parfem

Toaletne i parfemske vode sadrže brojne sastojke koji s vremenom mogu promijeniti njihov miris ili boju. Prije svake upotrebe pažljivo pregledajte proizvod i prilikom provjere obratite pozornost na sljedeće savjete:

Obratite pažnju na boju parfema

Promjena boje može ukazivati na to da se miris mijenja i da mu se smanjuje kvaliteta. Razmislite o mogućim uzrocima problema i postavite si sljedeća pitanja: 

  • Jeste li nakon svake upotrebe bočicu parfema dobro zatvorili?
  • Čuvate li parfem na tamnom i suhom mjestu?
  • Nije li parfem već previše star?
  • Rukujete li pravilno s mirisom?

este li znali da …

.… je idealna temperatura za čuvanje parfema između 15 i 20 °C? Više temperature mogu uzrokovati njegovo brže kvarenje.

Obratite pažnju na miris

Nakon otvaranja, parfem može s vremenom promijeniti svoj miris. Obično postaje blaži i manje intenzivan. No, ako primijetite da miris djeluje neugodno ili izrazito drugačije, prestanite ga koristiti – velika je vjerojatnost da je oksidirao zbog nepravilnog čuvanja.

Provjerite bočicu

.Glavna uloga bočice je zaštititi parfem od vanjskih utjecaja poput zraka, vlage ili vode. Nakon kupnje, provjerite bočicu – pazite da nije napuknuta, razbijena ili mehanički oštećena. Ako jest, miris pretočite u drugu bočicu s raspršivačem koju možete čvrsto zatvoriti.

Savjet br. 4: Birajte prave mirise

Trajnost parfema ovisi i o vrsti mirisa. Općenito vrijedi pravilo:

Cvjetni i voćni mirisi najbolje je koristiti odmah nakon kupnje

Cvjetne i voćne arome kraće traju od težih začinskih nota. Nakon nekoliko mjeseci od otvaranja mogu postati slabije, stoga ih nemojte nepotrebno štedjeti. Ako ih koristite samo u proljeće i ljeto, a nakon sezone vam ostane dio parfema, dobro ga zatvorite i pravilno pohranite. No, pokušajte ga potrošiti u sljedećoj godini.

jean-paul-gaultier

izvor: Koku.hr

Teži začinski i orijentalni mirisi traju dulje

Kvalitetni parfemi sa začinskim notama, koji sadrže sastojke poput vanilije, cimeta, duhana, pačulija, sandalovine ili tamjana, mogu zadržati intenzivan miris i nakon jedne do dvije godine. No, to vrijedi samo ako ih pravilno čuvate.

Unatoč njihovoj duljoj postojanosti, ne preporučujemo da parfem nakon nekoliko korištenja ostavite dugo po strani. Uvijek postoji rizik od propadanja u obliku promjene boje ili mirisa.

Čuvanje parfema u hladnjaku – da ili ne?

Čuvanje parfema u hladnjaku tema je o kojoj se raspravlja već dugo. Dok neki tvrde da je to idealno rješenje, posebno tijekom ljeta, drugi su tome potpuno protiv. Pa, gdje je istina?

Možete li parfem čuvati u hladnjaku, ovisi o njegovoj vrsti. Hladno okruženje jako dobro odgovara, primjerice, kolonjskoj ili toaletnoj vodi. No, osjetljivu strukturu parfema može narušiti. Zato ga je bolje smjestiti na policu ili u ladicu u suhoj prostoriji s konstantnom temperaturom.

Odaberite parfem koji naglašava vašu osobnost

Sada znate kako pravilno čuvati parfem. Vrijeme je da odaberete svoj! Pregledajte ponudu na Koku.hr i pronađite miris koji će naglasiti vašu osobnost te koji ćete moći nositi na posao, u školu ili na zabavu.